Dziś jest 26 maja 2019 r., imieniny Pauliny, Eweliny

PIKNIK HISTORYCZNY "PRZEZ CZERWIŃSK NA GRUNWALD"
26 – 27 czerwca 2010 r.

Foto
Program


Program duży format

Foto
 
W roku bieżącym w Czerwińsku nad Wisłą będziemy świętować 600. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, w której wojska polsko-litewskie pokonały potęgę Zakonu Krzyżackiego. Jest to wielka duma wszystkich Polaków i nieodłączny element naszego dziedzictwa narodowego.

Niektórych może dziwić fakt, czujemy się w szczególny sposób związani z tym wydarzeniem i chcemy je także w uroczysty sposób przypomnieć.

Nie wszyscy bowiem wiedzą, że w gminie Czerwińsk nad Wisłą zrealizowano niezwykłe jak na tamte czasy przedsięwzięcie logistyczne. To właśnie tu, latem 1410 roku powstał most łyżwowy spławiony Wisłą z Kozienic. Po moście tym przeszły maszerujące z południa wojska Władysława Jagiełły, które po połączeniu z wojskami litewskimi ruszyły razem na pola Grunwaldu zadziwiając Krzyżaków swoją walecznością.

Pragniemy kultywować pamięć o tamtych wydarzeniach i w szczególny sposób je uczcić, dlatego w dniach 26-27 czerwca 2010 roku odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą wielki piknik historyczny „Przez Czerwińsk na Grunwald”. To tu planowane są główne uroczystości i wydarzenia okolicznościowe na Mazowszu, które połączone zostaną z obchodami ogólnopolskimi na polach Grunwaldu.

Foto
 
Pragniemy, aby nasza impreza tworzyła niezapomnianą atmosferę święta upamiętniającego tak wielkie wydarzenie w historii Polski. Na te trzy dni chcemy zatrzymać czas w Czerwińsku i wrócić pamięcią do okresu jego świetności oraz przyciągnąć wielu sympatyków walk, jarmarków i pojedynków rycerskich. Ogrody salezjańskie przy Bazylice Zwiastowania NMP oraz bulwar nad Wisłą staną się cudowną scenerią dla wielu wydarzeń historycznych oraz wspaniałą ostoją dla strudzonych rycerzy średniowiecznych.

W ramach obchodów rocznicowych pragniemy zaprosić Państwa na uroczystą Mszę Św. za Ojczyznę po której odbędzie się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, inscenizację spektaklu „Czerwińsk nad Wisłą 1410. Most do Zwycięstwa” w reżyserii A. Krucza, paradę ulicami Czerwińska „Przeprawa wojsk Jagiełły przez Wisłę” z udziałem Bractw Rycerskich, wojska, uczestników uroczystości, oraz inne wydarzenia: pokazy walk Bractw Rycerskich, jarmark średniowieczny, koncerty i konkursy.

Imprezy towarzyszące:
- 26-27 czerwca - wystawa historyczna „Boży Wojownicy” zorganizowana przez Muzeum Archeologiczne w Warszawie
- 26 czerwca - Instytut Badawczy Dróg i Mostów - Niezwykłość Innowacji Jagiełły - pokaz repliki przęsła Mostu Jagiełły
www.ibdim.edu.pl
- 27 czerwca - Legia MTB Marathon – wyścig kolarski
- 3-4 lipca – Przemarsz Królewski organizowany przez Inowłodzkie Bractwo Rycerskie

Organizator – Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Starostwo Powiatowe w Płońsku.

Kontakt: tel. (024) 231 58 80, e-mail: osip@czerwinsk.pl

Dane teleadresowe gminy

Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
ul. Władysława Jagiełły 16, 09-150 Czerwińsk
tel.: (24) 231-58-61
fax: (24) 231-51-99
e-mail: urzad@czerwinsk.pl

Numer konta bankowego:
Vistula Bank Spółdzielczy
49 9011 0005 0260 0459 2000 0010

Biuletyn Informacji Publicznej
http://czerwinsk.bipgmina.pl/

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
https://czerwinsk.eboi.pl


© 2006 - 2015 Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl